راه های افزایش تمرکز چیستند؟

راه های افزایش تمرکز

تمرکز داشتن یکی از پایه‌های بهبود عملکرد فردی است و هر کسی که بتواند تمرکز خود را به خوبی حفظ کند، احتمال رسیدن به مقصد یا هدفش را به حداکثر رسانده است. خیلی از افراد به دنبال این هستند که بدانند راه های افزایش تمرکز چیستند؟

تمرکز چیست؟

تعاریف تمرکز متعددند و در این مطلب یک تعریف عام از تمرکز را ارائه می‌کنم: اینکه حواسمان در یک بازه زمانی به کاری که انجام می‌دهیم معطوف باشد.

راه های افزایش تمرکز:

راه های افزایش تمرکز بسیارند، از راهکارهای ساده، تا تمرینات خاص و پیچیده که به کاری که در آن می‌خواهیم تمرکز داشته باشیم، وابسته است. مثلاً برای مطالعه به یک شکل از تمرکز نیاز داریم، و برای رانندگی به نوعی دیگر از تمرکز. از آنجا که در این مطلب به کلیت بحث افزایش تمرکز می‌خواهم اشاره کنم، راه‌کارهای عمومی را ارائه می‌کنم:

ذهن را آزاد بگذاریم

آزاد نگه داشتن ذهن در این عبارت یعنی اینکه کاری نکنیم که ذهمنان مدام درگیر مسئله‌ای نباشد،  غیر از آنچه که می‌خواهیم بدان بپردازیم. چرا؟ چون ذهن ما با اینکه توانایی‌های خارق العاده‌ای دارد، نمی‌تواند چند مسئله را با یکدیگر همزمان دنبال کند و در همه آنها نتایج عالی کسب کند.

مثلاً کسی که در حال مطالعه است، باید از تماشای تلویزیون منصرف شود تا ذهنش معطوف به مطلبی که می‌خواند باشد. یا فردی که به حل یک مسئله پیچیده علمی می‌پردازد، نمی‌تواند برای خرید یک لپ تاپ ویژه تصمیم درستی بگیرد. پس سعی کنیم هر زمان که می‌خواهیم به یک مورد خاص بپردازیم، از پرداختن به سایر مسائل منصرف شویم.

راه های افزایش تمرکز

راهکار:

  • از یک دفترچه و خودکار استفاده کنید، هر آنچه در ذهنتان می‌آید را بنویسید و این جمله را به خود بگویید: بعد از اینکه کارم تمام شد، دفترچه را نگاه می‌کنم. کم کم ذهنتان هم به این کار عادت می‌کند و مکانیزم تخلیه خودش را به خوبی اجرا می‌کند.
  • هرگاه وسط یک کار متمرکز حواستان پرت شد، سعیتان را بکنید تا در ادامه از انحراف ذهنتان جلوگیری کنید.

برنامه ریزی

برنامه ریزی داشتن یکی از راه های افزایش تمرکز برای همه است. خیلی وقتهایی که تمرکزمان را از دست می‌دهیم به خاطر این است که کارهایی که باید در آینده نزدیک انجام دهیم را در جای خود انجام نمی‌دهیم، مدام زمان اجرای برخی را به خودمان یادآوری می‌کنیم، و برخی را به عقب می‌اندازیم، برخی را مشتاقانه و برخی را بی‌میل و از روی اجبار انجام می‌دهیم. همین‌ها باعث می‌شوند که ذهن مدام درگیر باشد.

راهکار:

  • اگر اهل استفاده از تکنولوژی هستید، از نرم‌افزارهای لیست و یادآور استفاده کنید. با اینکار هم کارها و هم زمان اجرای آن را وارد نرم افزار می‌کنید و به وقتش دست به اقدام می زنید. هرگاه استفاده از این نرم افزار برایتان به یک عادت روزمره شد، می‌بینید که هم کارهایتان بهتر انجام می‌شوند و از قلم نمی‌افتند و هم اینکه آرامش ذهنی بیشتری خواهید داشت.
  • برنامه ریزی درست و اصولی را فرابگیرید. در این زمینه می‌توانید از مقاله‌هایی که در سایت نوشته شده‌اند نیز استفاده کنید. مثل برنامه روزانه

توجه به محیط

بعضی از کارهایی که نیاز به تمرکز بالایی دارند، وابسته به محیط خاصی هستند. برای کسی که می‌خواهد مطالعه موثری داشته باشد، یکی از راه های افزایش تمرکز در مطالعه این است که یک مکان خوب، آرام، با شرایط نوری مناسب، به دور از سر و صدا و رفت و آمد را انتخاب کند و به مطالعه خودش امیدوار باشد، شرایطی مثل سالن‌های مطالعه کتابخانه‌ها.

وابسته به محیط بودن از این جهت خوب است که ذهن وقتی به محیط شرطی شد، خود به خود، خودش را جمع و جور می‌کند. در جایی می‌خواندم که کسی که نمازش را در خانه می‌خواند، یک مکان ثابت داشته باشد و همیشه نمازش را آنجا بخواند، شاید یکی از حکمتهایش همین است که به مرور حضور قلب در نماز را از این جهت هم می‌شود تثبیت کرد.

تغذیه مناسب

برخی غذاها تمرکز را مختل می‌کنند. اینکه برای شما کدام دسته از غذاها تمرکزتان را بهم می‌ریزند تا حدود زیادی وابسته به طبع و خلقیات خودتان دارد و نمی‌توان یک تجویز کلی در این خصوص داشت.

راه های افزایش تمرکز

بازی‌های تمرکز آفرین

از آنجایی که تمرکز کردن یک فن قابل یادگیری است، نقش برخی از بازیها در این زمینه غیر قابل انکار است. منظورم از بازی‌ها آن دسته از بازی‌های فکری و یا اکشن نیست که مدام باید به تعقیب و گریز بپردازید، بلکه بازی‌هایی که باید با دقت حرکاتی را انجام دهید و یا تصمیمی را بگیرید.

چرا بازی‌ها در این زمینه می‌توانند موثر باشند؟ چون هم برای فرد لذت بخش است و هم می‌تواند فرایند یادگیری تمرکز را تسریع ببخشد.

راه های افزایش تمرکز

پر انرژی و پر توان باشید D:

سیدمحمد حسنی‌زاده

5 نظرا

  1. […] و یا از احتمال جابجایی و تنزل درجه مطلع شود، آرامش و تمرکز کاری خود را از دست خواهد داد. و از دست دادن تمرکز کاری برابر […]

  2. […] لازم است فکر و ذهنتان را بر روی آن کار متمرکز کنید. تمرکز داشتن به ما کمک می‌کند از این شاخه به آن شاخه پریدن‌ها […]

  3. […] راه‌های افزایش تمرکز چیستند؟ […]

  4. وب گرد گفت:

    زیاد جالب نیود اینا را خودمون می دونستیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *