چرخ زندگی شما چطور می‌چرخد؟

زندگی

وقتی نفس می‌کشیم، یعنی زنده هستیم، اما آیا زنده بودن به معنای زندگی کردن است؟

بیشتر افراد فکر می‌کنند که زندگی، همین جریان کنونی حاکم بر آنهاست و تمام آنچه که ممکن است، برایشان هم اکنون رخ داده است، اما تجربه تغییر و رشد افراد نشان داده در هر جایگاهی که باشیم، می‌توانیم وضعیت خود را بهبود ببخشیم و به موقعیت بالاتری دست پیدا کنیم.

این موقعیت بالاتر الزاماً مادی نیست، بلکه در اصل تعالی روحی و معنوی است که ما را قادر می‌سازد توانمندی‌های ویژه خود را کشف کنیم و رضایت خاطر بیشتری از زندگی داشته باشیم.

زندگی ما ابعاد مختلفی دارد. هر یک از ما ویژگی‌ها و مشخصات خاص خود را داریم. اگر به دنبال رضایت و تعالی هستیم، باید بدانیم که رضایت ما به چه عواملی بستگی دارد.

عوامل موثر در زندگی افراد برای تأمین رضایت خاطر و آرامش درونی متعدد هستند. مدل‌های زیادی هم برای بررسی میزان این رضایت خاطر وجود دارد.

یکی از مدل‌ها، مدل چرخ ۶ وجهی زندگی است.

مدل چرخ ۶ وجهی زندگی

مدل چرخ ۶ وجهی، ۶ عامل کلی را که در وجود حس سعادت و رضایت نقش کلیدی دارند را بررسی می‌کند.

این عوامل عبارتند از:

زندگی

دانستن چرخ زندگی چه کمکی می‌کند؟

یک خودرو سواری را در نظر بگیرید. این خودرو ۴ چرخ گرد دارد که به نرمی روی زمین می‌چرخند و خودرو حرکت می‌کند. حالا به جای این چرخ‌های گرد، چرخی قرار دهید که مثل چرخ زندگی‌تان باشد. آیا این خودرو می‌تواند به راحتی حرکت کند؟ یا اصلاً حرکت می‌کند؟!

خودرو مورد اشاره در بالا، رضایت در زندگی شماست. ممکن است زمان سپری شود و زنده باشید، ولی اگر فاقد چرخ‌های متوازنی باشید، رضایت از زندگی‌تان متوقف است یا بسیار ناهمگون.

شما اکنون می‌دانید که کجای زندزندگی‌تان نیاز به تغییر و دستکاری دارد. این آگاهی به شما کمک می‌کند که روی جنبه‌ای از زندگی خود کار کنید که شما را به رضایت خاطر بیشتر برساند.

ممکن است فردی رضایت خاطر و سعادت را در وجود رفاهیات و مسائل مالی ببیند، اما اگر ابعاد دیگر زندگی‌اش مثل وجه مالی فربه نباشد، در درون خود احساس خوبی نخواهد داشت.

چرخ زندگی‌ام را چگونه تشخیص دهم؟

اول بیایید ۶ عامل گفته شده را تبیین کنیم:

تندرستی: وضعیت فعلی جسمی شما را مدنظر دارد. از لحاظ جسمانی وضعیتتان چگونه است؟ آیا از سلامت لازم برخوردار هستید؟ اگر عوارض جسمی دامنگیرتان است، چه قدر در زندگی شما پررنگ است و زندگی تان را تا چه حد تحت تأثیر قرار داده است؟ آیا تناسب اندام دارید و از وضعیت تناسب اندام خود رضایت دارید؟

خانوادگی: ارتباط با اعضای خانواده و اثرگذاری شما بر آنان به چه میزان است؟ آیا فرد موثری در خانواده خود هستید؟ خانواده تان از استحکام لازم برخوردار است؟ اعضای خانواده با یکدیگر صمیمی هستند؟ درک متقابل بین اعضای خانواده وجود دارد؟ دیدگاه خانوادگی شما چقدر با واقعیت انطباق دارد؟

مالی: آیا درآمد و وضعیت مالی شما با آنچه که تمایل دارید انطباق دارد؟ چقدر از وضعیت مالی خود رضایت دارید؟

اجتماعی: خودتان را فرد موثری برای جامعه می دانید؟ چقدر فعالیت های اجتماعی دارید و نسبت به حضور در جامعه چقدر پایبند هستید؟ آیا در مجموعه های عمومی که فاقد منفعت مالی هستند برای اعتلای جامعه فعالیتی دارید؟

معنوی: معنویت در زندگی شما چه جایگاهی دارد؟ آیا بین دیدگاه مذهبی و عملکردتان همخوانی وجود دارد؟ به کارهای عام المنفعه اقدام می کنید؟

فردی: به لحاظ شخصی، آیا از مهارت ها و توانایی های لازم برخوردار هستید؟ انرژی خود را برای ارتقاء توانمندی های تان بکار می گیرید؟ به عنوان فردی دارای مهارت شناخته شده اید یا یک فرد عادی؟

حال به خودتان برای هر یک از عوامل فوق از بین ۱ (کمترین) و ۱۰ (بیشترین) نمره بدهید. مثلاً اگر خود را فردی کاملاً توانمند و درجه ۱ می دانید نمره تان در عامل فردی ۱۰ است.

وقتی برای هر ۶ عامل نمره تان را معلوم کردید، خط روی آن را پررنگ کنید و زمینه آن را تمایز کنید. مثلاً برای یک نفر با نمرات زیر، چنین چرخی را می توان متصور شد:

 تندرستی: ۸

خانوادگی: ۳

مالی: ۵

اجتماعی: ۸

معنوی: ۶

فردی:۴

زندگی

اگر چرخ بالا را روی یک خودرو نصب کنیم، آن خودرو قادر به حرکت خواهد بود؟ طبیعتاً نه، البته گذر زمان توقف ناپذیر است و با هر کم و کاستی زندگی به پیش می رود. اما اگر می خواهید نقطه شروع تغییرات زندگی تان را بدانید، از این تصویر می توانید استفاده کنید.

چطور زندگی‌ام  را بهبود ببخشم؟

حالا که میزان و نمره هر عامل را می‌دانید، متوجه هستید که کدامیک از بقیه کمتر و کدام‌یک از بقیه بیشتر است. برای بهبود زندگی، باید همه عوامل همطراز شوند. یعنی اختلاف بین نمره‌ها، به حداقل برسد. عوامل ضعیف را می‌توانید با بهره‌گیری از عوامل قدرتمندتر، بهبود ببخشید و شکاف را کم کنید.

به عنوان مثال:

اگر از لحاظ فردی فرد قابلی هستید و نمره‌تان بالاست، ولی در زمینه مالی کمبود دارید، می‌توانید با عرضه مهارت‌هایتان، این قابلیت را در جهت بهبود وضعیت مالی بکار بگیرید.

یا اینکه اگر از لحاظ جسمی دچار مشکل هستید و نمره کمی دارید، ولی زمینه اجتماعی قوی‌ای دارید، از در کنار دیگران بودن استفاده کنید و رنج بیماری را به حداقل برسانید.

گاهی لازم است عوامل خیلی قدرتمند را قدری کم اثر کنید. مثلاً اگر فردی هستید که نمره خانوادگی کمی دارد و از سوی دیگر فعالیت‌های معنوی بالایی دارد، شاید این فعالیت‌های معنوی زیاد از حد بوده که در بعد خانوادگی ایجاد مشکل کرده است؛ پس باید توازن را به شکل صحیحی برقرار کنید.

 

3 نظرا

  1. یونیتی گفت:

    چقدر مطلب جالب و جذاب بود.لطفا باز هم از این متون بزارید.ممنون از سایت خویتون.

  2. به جد عرض میکنم که مطلب بسیار جالبی بود. با ترسیم چرخ زندگی خودم متوجه شدم چرا رو به جلو حرکت نمیکنم.
    واقعا ممنونم بخاطر مطلب مفیدتون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *